KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İKİNCİ ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİ

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ ARASI “İSTİKLAL MARŞI’NI GÜZEL OKUMA” YARIŞMASI

YARIŞMANIN ADI:

İlkokul Öğrencileri Arası “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma” Yarışması

YARIŞMANIN KONUSU:

İstiklal Marşı’nı ezbere güzel okuma

YARIŞMANIN AMACI:

2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiş olup, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümü dolayısıyla yıl boyunca İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri düzenlenecektir. Bu bağlamda ilkokul öğrencileri arasında “İstiklal Marşını Güzel Okuma” Yarışması düzenlenmiştir.

YARIŞMANIN KAPSAMI:

Yarışmaya Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi/özel eğitim kurumlarında öğrenim gören bütün ilkokul öğrencileri katılabilecektir.

YARIŞMANIN GENEL KATILIM ŞARTLARI:

 1. Yarışmaya katılacak öğrenciler, İstiklal Marşımızı ezberden okuyarak velilerinin yardımıyla video kayıt oluşturacaklar ve aşağıda belirtilen adrese dijital kayıt olarak göndereceklerdir. Oluşturulacak kayıtlarda 10 kıtanın hepsinin olması zorunlu değildir fakat en az üç kıtanın okunması gerekmektedir. Ancak kayıt üzerinden yapılan inceleme neticesinde finale kalan öğrenciler 10 kıtanın hepsini okuyacaklardır.
 2. Yarışmaya gönderilecek video kayıtlar en az 2 en fazla 4 dakika olacaktır. Sürenin aşılması durumunda ise her bir dakika için 5 puan kesme cezası uygulanacaktır.
 3. Jest, mimik, yaşama gibi ögelere puan verileceği için videoda şiiri okuyan öğrencinin görüntüsünün olması esastır. Öğrenci İstiklal Marşımızı istediği bir mekânda veya fon önünde seslendirebilir, fon müziği kullanılabilir.
 4. Video Kayıtlar, mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 100 MB’yi aşmayacaktır. Videolar, www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tr adreslerinde oluşturulacak sisteme yüklenecektir.
 5. Performansların video formatında olması zorunlu olup diğer ses kayıtları kabul edilmeyecektir.
 6. İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışmasında aşağıdaki ölçütler göz önünde bulundurulacaktır.

Ezbere okuma                                          : 20 Puan

Vurgu ve tonlamayla okuma                   : 20 Puan

Beden dilini kullanma (Jest ve mimik)   : 20 Puan

Kelimeleri doğru ifade etme                   : 20 Puan

Yaşama-yorumlama                                :20 Puan

 1. Yarışmaya katılan eser sahipleri şartnameyi kabul etmiş sayılır.

Kayıtlar, (www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tr) adreslerinde oluşturulan dijital “Başvuru Formu” doldurularak 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 23.59’a kadar video kaydı olarak sisteme yüklenecektir. Elden veya posta yoluyla yapılan gönderiler dikkate alınmayacaktır.

 • İkinci Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması Finaline katılmaya hak kazananlar 01 Ekim 2021 tarihinde Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
SIRA NOFAALİYET TAKVİMİ
1İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yarışmanın okullara duyurulması 
2Düzenlenecek olan yarışmanın okul müdürlüklerince öğrencilere duyurulması 
3Katılım Formunun doldurularak video kaydının sisteme yüklenip www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tr adreslerine son gönderilme tarihi24 Eylül 2021
4Finale Kalan Eserlerin Duyurulması01 Ekim 2021
5Final Programı ve Sonuçların Açıklanması11 Ekim 2021
6Ödül Töreni18 Ekim 2021
YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ
Birinci3000 TL
İkinci2000 TL
Üçüncü1000 TL
Mansiyon  500 TL

GENEL HÜKÜMLER

 1. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılacaktır. Katılım ve değerlendirme süreci ile ilgili her türlü değişiklik yapma hakkı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yetkililerinde saklıdır.
 2. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür, Spor ve Turizm Dairesi Başkanlığı çalışanları ile düzenleme, değerlendirme ve seçici kurul üyeleri yarışmaya katılamazlar. Jüri üyelerinin birinci dereceden yakınları, jürilerin bulundukları gruplarda değerlendirilemezler.

TAKVİM

 1. Son katılım tarihi 24 Eylül  2021’dir
 2. Yarışma, 11 Ekim 2021 tarihinde finali yapılarak sonuçlandırılacaktır.
 3. Yarışmanın ödülü 18 Ekim 2021 Pazartesi günü saat 20.00’de yapılacak törende verilecektir.
 4. Belirtilen tarihten sonra ulaşan eserler, değerlendirmeye alınmayacaktır.
 5. Yarışma sonuçları, www.kmedebiyatgunleri.comwww.kahramanmaras.bel.tr adreslerinden ve sosyal medya hesaplarından yarışma şartnamesinde belirtilen tarihlerde açıklanacaktır.