KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İKİNCİ ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİ

YABANCI UYRUKLU ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARASI “YUNUS EMRE’NİN ŞİİRLERİNİ GÜZEL OKUMA”

YABANCI UYRUKLU LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI “MEHMET AKİF ERSOY’UN ŞİİRLERİNİ GÜZEL OKUMA”

YARIŞMASI

YARIŞMANIN ADI:

Yabancı Uyruklu Ortaokul Öğrencileri Arası“Yunus Emre’nin Şiirlerini Güzel Okuma”ve Yabancı Uyruklu Lise Öğrencileri Arası“Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerini Güzel Okuma” Yarışması

YARIŞMANIN KONUSU:

Yabancı uyruklu ortaöğretim (lise ve dengi) öğrencileri arasında Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini güzel okuma

Yabancı uyruklu ortaokul öğrencileri arasında Yunus Emre’nin şiirlerini güzel okuma

YARIŞMANIN AMACI

1 – Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı dolayısıyla, 2021 yılı UNESCO tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kabul edilmiş olup, şehrimizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi daha güzel kullanmalarını ve Yunus Emre’yi tanımaları amacıyla İkinci Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında Yunus Emre’nin Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması düzenlenmiştir.

2 – 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmesi dolayısıyla şehrimizdeki yabancı uyruklu öğrencilerin Millî şairimizi yakından tanımalarını ve Türkçeyi doğru ve güzel kullanmalarını sağlamak.

Okunacak Şiirler

Ortaöğretimde (lise ve dengi) öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’un aşağıdaki şiirlerinden herhangi birini okuyabilecektir:

Cenk Şarkısı

Ordunun Duası

Ressam Haklı

Âtiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak

Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olur Mu?

Bir Zamanlar Biz De Millet Hem Nasıl Milletmişiz

Uyan

Çanakkale Şehitlerine (Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor, mısrasından itibaren)

Hüsran

Yeis Yok

Bülbül

Ne Eser Ne De Semer

Zulmü Alkışlayamam

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarda öğrenim gören yabancı uyrukla öğrenciler Yunus Emre’nin herhangi bir şiiri okunabilecektir.

YARIŞMANIN KAPSAMI:

Yarışmaya Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi/özel eğitim kurumlarında öğrenim gören bütün ortaokul ve ortaöğretim okullardaki yabancı uyruklu öğrenciler katılabilecektir.

YARIŞMANIN KATILIM ŞARTLARI:

 1. Yarışmaya katılacak öğrenciler, Yunus Emre/Mehmet Akif Ersoy’dan bir şiiri ezberden veya metinden okuyarak video kayıt oluşturacaklar ve aşağıda belirtilen adrese dijital kayıt olarak göndereceklerdir.
 2. Ancak kayıt üzerinden yapılan inceleme neticesinde finale kalan öğrencilerin şiirin hepsini ezberden okuması gerekmektedir.
 3. Yarışmaya gönderilecek video kayıtlar en az 2 en fazla 4 dakika olacaktır. Sürenin aşılması durumunda ise her bir dakika için 5 puan kesme cezası uygulanacaktır.
 4. Jest, mimik, yaşama gibi ögelere puan verileceği için videoda şiiri okuyan öğrencinin görüntüsünün olması esastır. Öğrenci şiiri istediği bir mekânda veya fon önünde seslendirebilir, fon müziği kullanılabilir.
 5. Video Kayıtlar, mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 100 MB’yi aşmayacaktır. Video kayıtlar, www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tr adreslerinde oluşturulacak sisteme yüklenecektir.
 6. Performansların video formatında olması zorunlu olup diğer ses kayıtları kabul edilmeyecektir.
 7. Yunus Emre/Mehmet Akif Ersoy’un Şiirini Güzel Okuma Yarışmasında aşağıdaki ölçütler göz önünde bulundurulacaktır.

Ezbere okuma                                          :  20 Puan

Vurgu ve tonlamayla okuma                   :  20 Puan

Beden dilini kullanma (Jest ve mimik)   :  20 Puan

Kelimeleri doğru ifade etme                   :  20 Puan

Yaşama-yorumlama                                :  20 Puan

Toplam                                                    :100 puan

 1. Jüri değerlendirmesi sonucunda her iki yarışma için ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puanı alan 5 yarışmacı finalde yarışmaya hak kazanacaktır.
 2. Jürinin verdiği puanlara itiraz edilemez ve puanlar değiştirilemez.
 3. Yarışmaya katılan eser sahipleri şartnameyi kabul etmiş sayılır.
 4. Kayıtlar, (www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tr) adreslerinde oluşturulan dijital “Başvuru Formu” doldurularak 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 23.59’akadar video kaydı olarak sisteme yüklenecektir. Elden veya posta yoluyla yapılan gönderiler dikkate alınmayacaktır.
 5. İkinci Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri Yunus Emre/Mehmet Akif Ersoy Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması Finaline katılmaya hak kazananlar 1 Ekim 2021  tarihinde www.kahramanmaras.bel.tr adresinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
SIRA NOFAALİYET TAKVİMİ
1İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yarışmanın okullara duyurulması 
2Düzenlenecek olan yarışmanın okul müdürlüklerince öğrencilere duyurulması 
3Katılım Formunun doldurularak video kaydının sisteme yüklenip www.kmedebiyatgunleri.com ve www.kahramanmaras.bel.tradreslerine gönderilme son tarihi24 Eylül 2021
4Video Kaydı Üzerinden Finale Katılacak Yarışmacıların Duyurulması08 Ekim 2021
5Final Programı15 Ekim 2021
6Ödül Töreni18 Ekim 2021
 • Yarışmada dereceye girecek olan yarışmacıların ödülleri aşağıdaki tablodaki gibidir:
YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ
Birinci3000 TL
İkinci2000 TL
Üçüncü1000 TL
Mansiyon  500 TL

GENEL HÜKÜMLER

 1. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılacaktır. Katılım ve değerlendirme süreci ile ilgili her türlü değişiklik yapma hakkı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yetkililerinde saklıdır.
 2. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür, Spor ve Turizm Dairesi Başkanlığı çalışanları ile düzenleme, değerlendirme ve seçici kurul üyeleri yarışmaya katılamazlar. Jüri üyelerinin birinci dereceden yakınları, jürilerin bulundukları gruplarda değerlendirilemezler.
 3. Bu Şartnamenin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ve uygulamaya yönelik yeni düzenlemeler çıkarmaya İkinci Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri Düzenleme Kurulu yetkilidir.

TAKVİM

 1. Yarışmaya son katılım tarihi 24 Eylül 2021’dir
 2. Yarışmaların ödülleri 18 Ekim 2021 Pazartesi günü saat 20.00’de yapılacak törende verilecektir.
 3. Belirtilen tarihten sonra ulaşan eserler, değerlendirmeye alınmayacaktır.
 4. Yarışma sonuçları, www.kmedebiyatgunleri.comwww.kahramanmaras.bel.tr adreslerinden ve sosyal medya hesaplarından yarışma şartnamesinde belirtilen tarihlerde açıklanacaktır.